Český Krumlov

Dějiny města

Patrně nejznámějším letopočtem v dějinách Českého Krumlova je rok 1992. Tehdy bylo město, jehož architektury se předtím po dvě staletí nikdo takřka nedotkl, zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Zámecký komplex a celé městské centrum s křivolakými uličkami obehnanými historickými domy působí jako zakonzervované kdesi v 18. století. Co se tu ale dělo předtím?

Krumlov jako „křivá louka“

Oblast dnešního Českého Krumlova byla osídlena ještě předtím, než se kronikáři zmínili o narození Krista. V mladší době železné se nad meandrem řeky Vltavy v jižních Čechách usadili Keltové. První Slované sem přišli v 6. století našeho letopočtu. Název dnešního města pochází ze staroněmeckého „Krumben Ouwe“, což lze volně přeložit jako „křivý luh“ nebo „křivá louka“.

Nejkrásnější věž

Krumlovský hrad, později přestavěný na zámek, byl založen kolem roku 1250 a o pár let později se v dobových záznamech objevuje také první písemná zmínka o Českém Krumlově. Po Vítkovcích a pánech z Krumlova se panství dostalo do rukou Rožmberků. Za tohoto rodu se město dočkalo největší slávy.

Petr I. z Rožmberka založil v Krumlově špitál a několik kostelů. Krom klarisek a františkánů přivítal za městskými branami i Židy, kteří pánům spravovali finance. Za Rožmberků se nepohodlný středověký hrad změnil v honosný zámek s renesanční věží, která byla svého času považována za nejkrásnější v Čechách.

Nejstarší barokní divadlo na světě

Roku 1622 připadl Český Krumlov rodu Eggenberků, z nichž se nejvíce proslavil Jan Kristián. Právě on nechal na zámku zřídit slavné barokní divadlo, které je dnes světovým unikátem.

Poslední významné stavební úpravy zde proběhli za Schwarzenberků v druhé polovině 18. století. Od té doby si Český Krumlov zachovává romantickou atmosféru, které rok co rok podléhají další turisté.

Přečtěte si více o historii: Dějiny zámku

Kam ještě…

Kde nás najdete
Víte že…

Víte, že děčínský zámek má vojenskou minulost? Od roku 1932 sloužil areál postupně československé, německé a sovětské armádě.