Český Krumlov

Dějiny zámku

Českokrumlovský zámecký areál, zapsaný roku 1992 na Seznam UNESCO, je jedním z nejrozsáhlejších komplexů svého druhu v Evropě. Na čtyřicet majestátních palácových budov a hospodářských stavení, pětice zámeckých nádvoří a malebná zahrada však nevznikly ze dne na den. Historie zámku sahá do 13. století, dějiny osídlení zdejšího skalního vrchu ještě dále do minulosti.

Český Krumlov 1908

Dědici pětilisté růže

Byť lidé osídlili vrch, na kterém dnes stojí slavný zámek, už v době bronzové, první hrad se zde objevil až někdy v první polovině 13. století. Gotická stavba patřila Vítkovcům z Krumlova, po nichž hrad a panství zdědili příbuzní Rožmberkové, jejichž erbovním znamením byla červená pětilistá růže. Tehdy se psal rok 1302 a na Český Krumlov čekala tři staletí prosperity a slávy.

Za husitských válek Oldřich II. hrad opatřil mohutným opevněním, které počítalo i s dostřelem tarasnic, tehdy nových palných zbraní. Teprve ve druhé polovině 16. století se objekt dočkal velkolepé přestavby, která jej změnila k nepoznání. Na místě gotického hradu vyrostl překrásný renesanční zámek, projektovaný italskými mistry. Také interiéry byly velkolepě zařízeny tak, aby jasně vypovídaly o významu rodu Rožmberků. Tento rod byl svého času jedním z nejvýznamnějších v zemi a jeho členové byli nejen schopní politici a hospodáři, ale také vzdělanci a mecenáši kultury a umění.

„Světové“ divadlo

Slavný Vilém z Rožmberka zemřel roku 1592 a svému bratrovi a poslednímu členovi rodu Rožmberků Petru Vokovi zanechal obrovské, leč zadlužené panství. Petr Vok pokračoval se zvelebováním zámku, v zahradě zřídil voliéru, kašnu a oranžérii. Ve městě se tou dobou brousily drahé kameny a exotické dřeviny ze zdejší pily odkupoval i císař Rudolf II. Byl to právě on, kdo roku 1602 odkoupil zadlužené krumlovské panství.

Do dějin zámku se významně zapsal kníže Jan Kristián z Eggenbergu, který kraj spravoval ve druhé polovině 17. století. Teprve za jeho vlády se podařilo překonat období stagnace zapříčiněné třicetiletou válkou a Český Krumlov se opět těšil hospodářskému, stavebnímu i kulturnímu ruchu. Jan Kristián nechal na zámku vybudovat barokní divadlo, jež je dnes jedním z nejstarších svého druhu v Evropě.

Od Schwarzenbergů k současnosti

Schwarzenbergové zdědili zámek po Eggenbercích v roce 1719 a v následujících desetiletích iniciovali jeho velkolepou barokní přestavbu, díky níž získal areál svou současnou podobu. Město začalo ztrácet na významu již ve druhé polovině 18. století a po přestavbě rezidence na Hluboké už sloužil jen jako letní sídlo, k občasným návštěvám. Od roku 1947 je objekt majetkem státu a dnes se těší velké oblibě návštěvníků z celého světa.

Přečtěte si více o historii: Dějiny města

Kam ještě…

Kde nás najdete
Víte že…

Víte, že zámek Lešná nedaleko Zlína má jedny z nejkrásnějších interiérů v Česku? Za to vděčí rodu Seilernů, který zde pobýval až do konce druhé světové války.