Český Krumlov

Kam ještě

Neobáváme se, že by vás Český Krumlov přestal bavit. Nicméně pokud trávíte v jižních Čechách celou dovolenou, asi budete chtít vytáhnout paty z města někam dál. Nechť jsou vám následující tipy na turisticky zajímavé cíle inspirací.

CHKO Blanský les

typ zajímavosti: přírodní rezervace, historické památky
vzdálenost: 0 km
kontakt: Vyšný 59, 381 01 Český Krumlov; telefon: +420 380 301 031; fax: +420 380 301 049; e-mail: blanles@nature.cz

Chráněná krajinná oblast Blanský les, protkaná řadou turisticky značených tras, se od Českého Krumlova zdvíhá směrem na sever. Více než polovina oblasti je pokryta lesy, v nichž se krom zajímavé květeny a fauny nacházejí historické památky. Jedním z nejromantičtějších míst oblasti je zřícenina hradu Dívčí kámen.

Blanský les je ideální pro rekreaci v jakémkoli ročním období. V létě se tu můžete vydat na pěší i cyklovýlety a v zimě si zalyžovat nebo vyrazit na běžky. Avšak ať už se sem vydáte kdykoli, nenechte si ujít úchvatný rozhled z nejvyšší hory regionu Kleti (1083 m n. m.). Za dobrého počasí odsud dohlédnete až na vrcholky Alp. A pokud se vám nechce velký kopec zdolávat po svých, můžete využít sedačkovou lanovku.

Rožmberk nad Vltavou

typ zajímavosti: hrad
vzdálenost: asi 15 km
kontakt: Obecní úřad Rožmberk nad Vltavou, PSČ: 382 18; telefon: +420 380 749 820; fax: +420 380 749 846; e-mail: OUrozmberk@ck.ipex.cz

Hrad, proslavený tajemnou Bílou paní, která se tu noc co noc toulá po hradbách, vystavěli Vítkovci. Zachovalejší je takzvaný Dolní hrad, jehož historie sahá až do 13. století, avšak dnešní vzhled mu dala renesanční přestavba a další novogotické úpravy. Interiéry objektu svědčí o tom, že si zdejší šlechta potrpěla na přepych a nádheru.

Holašovice

typ zajímavosti: památka UNESCO
vzdálenost: asi 20 km
kontakt na informační centrum: +420 387 982 145

Malebná jihočeská vesnička je jedinečnou ukázkou selského baroka. Zdejší domky zachované tak, jak vypadaly v druhé polovině 19. století, jsou zapsány na Seznamu světového kulturního a přírodního bohatství UNESCO. V létě se zde pravidelně konají Selské slavnosti.

Klášter cisterciáků ve Vyšším Brodě

typ zajímavosti: duchovní památka
vzdálenost: asi 20 km
kontakt: Cisterciácké opatství Vyšší Brod, Klášter 137, 382 73 Vyšší Brod; telefon: +420 777 326 384; fax: +420 380 746 588; e-mail: tours@vyssibrod.cz

Gotický klášter ve Vyšším Brodě založil roku 1259 Vok z Rožmberka. Povídá se, že se tehdy na výpravě v jižních Čechách málem utopil v rozvodněné Vltavě. Jen zázrakem a díky modlitbám prý nakonec našel brod a zachránil se. Sakrální stavba, dnes obdivovaná turisty, tedy měla vzniknout jako poděkování Matce Boží. Do kláštera byli pozváni její ctitelé – cisterciáci.

Lipno

typ zajímavosti: vodní nádrž, koupání
vzdálenost: asi 20 km
informace o lokalitě: http://www.lipno.sumavanet.cz/lipno/

Hluboká nad Vltavou

typ zajímavosti: zámek
vzdálenost: asi 30 km
informace o lokalitě: www.zamek-hluboka.cz

Boubínský prales

typ zajímavosti: příroda
vzdálenost: asi 40 km
informace o lokalitě: www.boubinsky-prales.cz

Kam ještě…

Kde nás najdete
Víte že…

Víte, že zámek v Lednici má vlastní palmový skleník? Exotické rostliny tu kvetou po celý rok a zdejší nejstarší strom pamatuje dobu Napoleona.