Český Krumlov

Návštěva pivovaru

Adresa: Pivovar Eggenberg a. s.; Latrán 27; 381 15 Český Krumlov
Telefon: +420 380 711 426
E-mail: pivovar@eggenberg.cz

Otevírací doba:

denně po celý rok od 11:00 (sraz účastníků před bránou pivovaru)

Vstupné:

Základní prohlídka 100 Kč
Prohlídka s degustací piva Eggenberg (2x0,3l)130 Kč
Prohlídka + dárkové balení 4 druhů piv značky Eggenberg170 Kč
Prohlídka s degustací piva Eggenberg (2x0,3l) + dárkové balení 4 druhů piv značky Eggenberg200 Kč

Nabízené druhy piv:

  • Světlé výčepní 4,0% alkohol
  • Světlý ležák 5,0% alkohol
  • Tmavý ležák 4,2% alkohol
  • "Kvasnicové nefiltrované pivo" přírodní pivo, obsahující pivovarské kvasinky a značné množství vitamínů a látek, které příznivě působí na lidský organismus
Ceny jsou uvedeny na 1 osobu v CZK včetně DPH. Exkurse pro jednotlice jsou prováděny v českém, německém a anglickém jazyce denně vždy v 11.00 hod. Sraz účastníků exkurse denně v 11.00 hod u brány pivovaru.

Český Krumlov by z turistické atraktivity pozbyl mnoho, nebýt zdejších restaurací s tradiční českou kuchyní. Jedna z nejstylovějších se nachází v pivovaru Eggenberg, kde se vaří pivo nepřetržitě už čtyři sta let. V současnosti tu ročně vyprodukují na padesát tisíc hektolitrů zlatavého moku, z nichž pár doušků můžete ochutnat při degustaci v místní pivnici Formanka.

Posezení v bývalé lednici

Pivovar Eggenberg sídlí v bývalém vdovském sídle Anny z Rogendorfu, matky posledních Rožmberků, ke kterému kdysi přiléhala zbrojnice. Teprve v první polovině 17. století, kdy panství získali Eggenbergové, zde byl zřízen pivovar, který do dnešní podoby upravili barokními zásahy Schwarzenbegkové.

V 19. a 20. století se pivovar dočkal modernizace. Krom parního strojního zařízení vznikly další sklepy s vrchní lednicí. Tento prostor, položený nad ležáckými sklepy, v nichž zraje pivo, dnes slouží jako pivnice s restaurací. Nejen při prohlídce pivovaru si zde můžete vybrat z výtečného menu.

Hádky okolo piva

Nicméně historie pivovarnictví v Českém Krumlově sahá daleko před založení zdejšího pivovaru – abychom byli přesní: dějiny města a pivovaru jsou prakticky stejně dlouhé. Už ve 13. století krumlovská šlechta popíjela pivo ze zámeckého pivovaru přímo na nádvoří, zatímco pro poddané byla vařena ředina a patoky. První písemná zmínka o zdejším pivovarnictví je z roku 1336.

Nicméně vaření piva nepřinášelo městu vždy jen užitek, ale bylo také předmětem vážných sporů. V současnosti krumlovský pivovar produkuje ječné pivo, avšak dříve vyráběli zlatavý mok také z pšenice a nutno podotknout, že tento nápoj šel na odbyt lépe. Dvě radnice, které na území dnešního Českého Krumlova fungovaly, se přely o právo vařil pšeničné pivo tak dlouho, až roku 1555 spojil Vilém z Rožmberka obě správy i celé město v jedno – Krumlov.

Podle dobových záznamů byla v té době v každém osmém domě hospoda. Netřeba se tedy divit, že současná produkce piva přestávala stačit. Roku 1560 zřídil Vilém nový pivovar a výnosy z tohoto odvětví dosáhly padesáti procent všech příjmů rožmberského panství. Jak už bylo řečeno, sláva českokrumlovského pivovarnictví neuhasla ani za následující éry Eggenbergů. Neuhasla doposud – ostatně, přesvědčte se sami!

Kam ještě…

Kde nás najdete
Víte že…

Víte, že pevnost Josefov přišla císaře Josefa II. na celé jmění? Panovník, který dal za její vystavění přes deset milionů zlatých, se prý po jejím dokončení divil, že za tolik peněz není celá ze zlata.