Český Krumlov

Zajímavé kašny

Co by byl Český Krumlov bez pastelově omítnutých, historických domků jeho obyvatel? Co by byl zdejší zámek bez křivolakých uliček a romantických zákoutí, která jej obklopují? Není v našich silách upozornit vás na každý zajímavý kámen, každou sochu a stavbičku. Nicméně až se budete městem procházet, jedno vám neunikne – na každém rohu narazíte na kašnu.

Kašna na Náměstí Svornosti

Nejkrásnější a nejvýraznější krumlovská kašna, kterou nepřehlédne ani uspěchaný turista přijíždějící na jediný den, obklopuje morový sloup na centrálním náměstí. Šestiboká kamenná nádrž je roubena ochozem se zábradlím, které zdobí hlavy lvů chrlících z trubek v tlamách vodu. Byť je tato kašna z roku 1843, historie zavedení vody na zdejší náměstí sahá dále do minulosti. Dřevěnou nádrž na vodu tu nechal už ve 14. století zbudovat Jan z Rožmberka.

Od kašny ke kašně

Už v 15. století si potřeba pitné vody vyžádala budování vodovodního systému. Zřizovaly se rezervoáry a zásobníky, do nichž přitékala voda dřevěnými, později litinovými a keramickými rourami. Pozůstatkem po někdejší soustavě je řada kašen a kamenných nádrží, více či méně rozpadlých, více či méně zdobných. Při procházce Českým Krumlovem na ně budete narážet na náměstíčkách, ve dvorech i zákoutích ulic. Chcete-li si jako správní romantici připomenout dobu dávno minulou, zastavte se tady a oslovte kolemjdoucí. Zrovna tak se to kdysi dělávalo, když nebyl internet ani telefon. Pro lidi chodící pro vodu byly kašny místem, kde se dalo dozvědět nejvíce klepů.

Zatímco v Rooseveltově, Kostelní a Široké ulici i na Plešiveckém náměstí kamenné kašny ničím zvláštním nevynikají, ta na náměstí pivovaru Eggenberg hrdě hlásí své stáří. Na jejím boku je kromě znaku Krumlovského vévodství vytesán letopočet 1666. Zajímavá je také kašna v Masné ulici, o dvě stě dva let starší, zato z jediného kusu kamene. Zdobí ji plastika valchy, což naznačuje, že sem děvečky dříve přicházely prát prádlo.

Kamenné nádrže a „zahradní“ lvíček

Některé nádrže při cestě snadno minete – připomínají ošuntělé kamenné vany. Jedna je v Klášterní ulici, druhá na Novém městě a další u zídky zahrady pod divadlem. Z někdejšího rezervoáru vody v Kaplické ulici je dnes okrasný záhon. Nicméně krumlovského Lvíčka v Jelení zahradě patrně neminete. Chrlič ve tvaru zvířecí hlavy je dodnes funkční a mezi místními i turisty se hlavně za parného léta těší velké oblibě.

Kam ještě…

Kde nás najdete
Víte že…

Víte, že vstupní branou do NP České Švýcarsko je malebná obec Hřensko? Můžete se odsud vydat na proslulou Pravčickou bránu, nebo si užít projížďku na loďkách mezi soutěskami řeky Kamenice.